AKADEMIA TENISA RAFAELA NADALA W KUWEJT CITY

Akademia Tenisa Rafaela Nadala w Kuwejt City / KUWEJT CITY / INWESTOR: 360 Mall / POWIERZCHNIA: 9000 m2 REALIZACJA 2020 / Koncepcja: Atelier d’Architecture Sepia http://www.atelier-sepia.com/fr/

IDEA : Kompleks Akademii Tenisa mieści wszelkie udogodnienia umożliwiające polidyscyplinarny rozwój zawodników. Całość podzielona jest na dwie główne strefy : fitness z basenem oraz akademię z dostępem do kortów krytych i otwartych, restauracji, Pro-shopu oraz części biurowo-konferencyjnej. Projekt wnętrz realizowaliśmy dwa lata. Atelier d’Architecture Sepia z Paryża przy współpracy z polskim biurem Amok Architecture stanowili team projektowy, którego zadaniem było stworzenie projektu wnętrz, który spełni oczekiwania funkcjonalno- estetyczne oraz odda ducha sportu. Postawiliśmy na naturalne materiały, hall główny wykończony jest płytami z naturalnego kamienia, pojawiają się meble z litego drewna. Elementem przewodnim głównego holu jest struktura drewniana, która pojawia się na suficie, płynnie schodzi na ściany, a przed recepcją spada tworząc kurtynę zawieszoną w powietrzu. Hol akademii prowadzi do restauracji oraz Proshopu, na jego środku pojawia się otwarcie dające widok na piętro poniżej w formie przypominającej sławną ikonę designu – wazę Alvara Aalto. Kolejnym elementem dekoracyjnym jest klatka schodowa łącząca piętra w części Akademii. Klatka wykończona w terazzo otoczona jest szklanymi witrynami w których umieszczono trofea zdobyte przez sławnego tenisistę, obrazujące rozwój jego kariery. Wszystkie hole zostały zaopatrzone w okrągłe kanapy stojące na wykładzinach o tej samej barwie w trzech kolorach tenisa żółtym, pomarańczowym oraz zielonym, tworzą one akcenty kolorystyczne w dość monochromatycznej całości.
Część fitnessu wykończona została w bardziej industrialnym stylu. Podłoga drewniana połączona została z elementami stalowymi, surowymi cegłami na ścianach oraz naturalnymi akustycznymi sufitami wiórowymi w kolorach naturalnego drewna i szarości.
Restauracja natomiast została utrzymana w duchu nadmorskim, biel i drewno komponują się z tapicerowanymi meblami w kolorach beżu i karmelu. Na ścianach w niszach zaprojektowano na zamówienie fototapety z gwiazdami tenisa.

APARTAMENT W VILLI REDEN

APARTAMENT w VILLI REDEN / CHORZÓW / REALIZACJA 2021

IDEA : Villa Reden to niewielki budynek wielorodzinny zlokalizowany na Górze Redena w Chorzowie, który mieści w sobie osiem apartamentów. Istotne dla tego projektu wnętrz było stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza oraz dopasowanie go do charakteru całego obiektu.
W holu wejściowym znajduje się szafa oraz zaprojektowane zostało wygodne siedzisko. Stąd też mamy dostęp do dwóch pokoi oraz łazienki. Na końcu holu otwiera się duża, jasna przestrzeń doświetlona oknami balkonowymi z widokiem na otaczającą zieleń. Jest to przestrzeń dzienna, w której znajduje się salon, kuchnia oraz jadalnia. Przedłużenie salonu stanowi duży taras, na który możemy także dostać się z pozostałych dwóch pomieszczeń. To połączenie pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem zostało dodatkowo wzmocnione dzięki zastosowaniu paneli na podłodze, które płynnie przechodzą w drewniane deski tarasu. We wszystkich pomieszczeniach za wyjątkiem łazienki pozostawiono żelbetowy sufit, który dodaje loftowego charakteru wnętrzu. W mieszkaniu zastosowano głównie biel i czerń uzupełnione pastelowymi odcieniami różu i szarości. Kolory wyznaczają nam tutaj kolejne strefy mieszkania. I tak hol rozpoczyna się kolorem czarnym, który następnie przechodzi w biały w strefie wejściowej do pokoi. Dzięki ciekawemu użyciu kolorów udało się wyodrębnić z przestrzeni strefę kuchenną, która podkreślona została kolorem czarnym biegnącym przez całą zabudowę meblową oraz czarne płytki na posadzce. Przestrzeń kuchni domyka wyspa w pastelowym odcieniu różu. Następnie strefa jadalni choć posada już białe ściany, to czarnym wykończeniem mebli także nawiązuje do strefy kuchennej. Salon to już tylko białe ściany, panele i betonowy sufit uzupełnione zestawem wypoczynkowym w odcieniach szarości oraz czarnym stolikiem kawowym. W mieszkaniu zastosowano oświetlenie reflektorowe na szynoprzewodach, które biegnie od holu wejściowego aż po kuchnię i salon. Dzięki temu uzyskano równomierne oświetlenie całej przestrzeni i możliwość jego dopasowania na aktualnych potrzeb mieszkańców. W łazience także zastosowano podobną kolorystykę, i tak ściany przy wannie wykończono delikatnym różowym kolorem, natomiast na pozostałych ścianach zastosowano szare płytki wielkoformatowe. Wnętrze uzupełnia czarna armatura.

POETICA

MIESZKANIE w XIX WIECZNEJ KAMIENICY / KRAKÓW / POWIERZCHNIA 75 m2

IDEA : Mieszkanie o powierzchni 75 m2 znajduje się w krakowskiej kamienicy przy ulicy Bogusławskiego. Celem projektu było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni na najem krótkoterminowy przy zachowaniu charakteru wnętrza XIX wiecznej kamienicy. W związku z bliskim sąsiedztwem dawnego mieszkania Czesława Miłosza w mieszkaniu nie mogło zabraknąć książek, które stanowią główny element dekoracyjny pokoju dziennego.
W centralnej części mieszkania dzięki wyburzeniu ścianek działowych udało się stworzyć otwartą przestrzeń mieszczącą salon wraz z kuchnią i jadalnią. Znajdujące się tu wcześniej pokoje zostały przeniesione na drugą stronę co pozwoliło na oddzielenie strefy nocnej. W części mieszkania bez dostępu światła dziennego zaprojektowane zostały dwie łazienki, do których prowadzi mały korytarz, pełniący również funkcję garderoby.
Inspiracją do projektu były miedzy innym stare paryskie Hausmanowskie wnętrza, dlatego też podłoga wykończona została parkietem ułożonym w jodłę francuską z typową opaską charakterystyczną dla francuskiego stylu, a elementem dekoracyjnym salonu jest imitacja kominka wykonana z jasnego marmuru. W kolorystyce dominują jasne kolory odcienie bieli i beżu. W wielu miejscach mieszkania ściany ozdobione zostały charakterystyczną sztukaterią. Zabudowa kuchenna przechodząca płynnie w zabudowę RTV w salonie to zestawienie trzech kolorów – bieli, czerni oraz beżu. Całość przyjmuje formę półki z książkami, dzięki czemu pierwotne funkcje kuchni oraz mebla pod telewizorem stają się drugoplanowe. Całość tej przestrzenie uzupełnia czarny, okrągły stół i krzesła z plecionką wiedeńską . Nad stołem zawieszona została czarna klasyczna lampa Flower pot z lat 70-tych, która pojawia się także w mniejszej wersji nad stolikiem kawowym. Dodatkowo w strefie kuchennej zapewniono oświetlenie za pomocą reflektorów, które pozwalają na dowolne dostosowanie kierunków padania światła. W mieszkaniu znajdują się dwie sypialnie dostępne z niewielkiego korytarza. Jedna wykończona została w odcieniach bieli i grafitu, druga w beżach i drewnie. Ściana dzieląca mniejszą sypialnie od korytarza została w części zastąpiona szkleniem w drewnianej ramie z mleczną szybą, co również jest charakterystyczne dla paryskich realizacji.
W łazienkach podłogę i część ścian wykończono płytkami o wzorze marmuru w wymiarach 60x60cm, dodatkowo zastosowano także niewielkie prostokątne kremowe płytki w górnej części ściany. Charakteru temu pomieszczeniu dodaje tapeta z podwodnymi roślinami również utrzymana w beżowej kolorystyce, która pokrywa ścianę przy wannie. Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego łazienka oświetlona została ładnym rozproszonym światłem, dodatkowo zastosowano także okrągłą lampę, typowo o charakterze dekoracyjnym wiszącą przy umywalce.

APARTAMENT KATOWICE

MIESZKANIE W MIĘDZYWOJENNEJ WILLI / KATOWICE / INWESTOR PRYWATNY
POWIERZCHNIA 100 m2 / REALIZACJA 2018

IDEA : Celem projektu było stworzenie optymalnej, funkcjonalnej przestrzeni, tworzącej tło dla codziennego życia rodzinnego. Mieszkanie składa się z części nocnej i dziennej. Nocna skupiona jest wokół hallu wejściowego oddzielono wyraźnie część rodziców z prywatną garderobą od pokoju dziecinnego, który znajduję się po drugiej stronie hallu. Strefa dzienna to duża otwarta przestrzeń mieszcząca kuchnie jadalnie oraz salon, ze strefy kuchennej mamy wyjście na obszerny balkon który stanowi jej przedłużenie.

APARTAMENT PAULOVE

MIESZKANIE W MIĘDZYWOJENNEJ KAMIENICY / KRAKÓW / INWESTOR PRYWATNY / REALIZACJA 2017

IDEA : Celem projektu było stworzenie optymalnej, ciekawej przestrzeni pod wynajem krótkoterminowy. Mieszkanie posiada dwie komfortowe sypialnie, każda z łazienką oraz duży salon z kuchnią oraz balkonem.

SIEDZIBA FIRMY MONDIAL ASSISTANCE 1700m²

WARSZAWA / 1700m² / INWESTOR : MONDIAL ASSISTANCE

IDEA : W związku z włączeniem grupy Mondial Assistance do innej spółki, zachodzi potrzeba odświeżenia oraz przearanżowania głównej siedziby w Warszawie. Zadanie jest trudne, trzeba znaleźć motyw przewodni, który połączy graficznie wszystkie biura, usprawnić funkcjonowanie części wspólnych takich jak hall, kuchnie pracownicze, korytarze oraz sale konferencyjne, poprawiając równocześnie ergonomię w przestrzeniach biurowych. Należy zachować wszystkie meble oraz sprzęty. Ważnym elementem jest tutaj zaangażowanie pracowników w proces koncepcyjny. Pomysły wcielone do projektu zostają wyłonione na bazie analiz oraz ankiet przeprowadzonych wśród pracowników. Dodatkową trudnością jest w tym wypadku organizacja pracy ekipy budowlanej, która musi interweniować w nocy oraz w weekendy ze względu na ciągłość pracy biura. Aby ocieplić wnętrza oraz nadać im nowoczesny charakter, w każdym biurze zostają zaprojektowane tapety, na których pojawia sie mapa z hasłem przewodnim wybranym przez ekipę zajmującą dana przestrzeń . W open space’ach oraz pokojach, gdzie natężenie dźwięku jest bardzo duże podwieszone zostają panele akustyczne w rożnych kolorach. W każdym z biur pojawiają się sie pufy Fat Boy, tak, aby pracownicy mogli zmienić pozycję siedzącą na bardziej komfortową choć na kilkanaście minut w ciągu dnia. Hall wejściowy zostaje kompletnie przearanżowany, pojawia sie szafa wielofunkcyjna stanowiąca tło dla poczekalni przed głównymi salami konferencyjnymi.

DOM JEDNORODZINNY 100m²

Przebudowa parteru domu jednorodzinnego w COLOMBES POD PARYŻEM
INWESTOR PRYWATNY / REALIZACJA 2016

IDEA : Przestrzeń tego domu jednorodzinnego posiadała spory metraż natomiast nie była zbyt funkcjonalna ani odpowiednio doświetlona. Ponadto właściciele podjęli nowe wyzwanie, jakim jest praca w domu. Dlatego też projekt przebudowy musiał zapewnić funkcjonalną, przyjazną przestrzeń życiową jak również odpowiednią komunikację zapewniającą jednocześnie intymność życia rodzinnego oraz funkcjonowanie biura coachingowe i komfort klientów. W projekcie biuro zostaje przearanżowane tak, aby było dostępne zarówno bezpośrednio od korytarza wejściowego jak i od strony salonu, z obu stron zamknięte drzwiami dźwiękoszczelnymi. Dzięki kompletnej przebudowie uzyskaliśmy zintegrowana, otwartą strefę dzienną łącząca, kuchnię, jadalnię, salon oraz strefę wejściową. Centralnym elementem jest box ukrywający niezbędne, lecz niewdzięczne funkcje jak toaleta, lodówka, oraz zabudowa pod telewizor i sprzęt. Box został zabudowany płytami meblowymi w najmodniejszym kolorze zeszłego sezonu : kolorze marsala. Został on połączony z pudrowym rożem oraz szarościami tworząc spójną kolorystycznie całość.

MIESZKANIE 65m²

CHORZÓW STARY / INWESTOR PRYWATNY / REALIZACJA 2017

IDEA : To mieszkanie w typowym śląskim familoku miało być początkowo jednopoziomową kawalerką z aneksem kuchennym. Po analizie strychu zdecydowaliśmy włączyć je do powierzchni mieszkania tworząc tym samym 65 metrowa otwartą przestrzeń z oddzielną sypialnią na piętrze. Pomimo iż niecałe poddasze ma pełną wysokość, swobodną komunikację zapewnia 1,5 metrowy pas wzdłuż ściany z oknami, a ta ciekawa i nietypowa przestrzeń kształtuje loftowy charakter wnętrza. Całość utrzymana jest w bieli oraz szarościach z turkusowymi akcentami kolorystycznymi. Sercem wnętrza jest przestrzeń salonu z kominkiem znajdujące się w miejscu podwójnej wysokości, którą podkreślają dodatkowo wiszące dekoracyjne lampy zamocowane w połaci dachowej.

APARTAMENT 120m²

CHORZÓW / INWESTOR PRYWATNY / REALIZACJA 2017

IDEA : Założeniem inwestorów było stworzenie przestrzeni zupełnie otwartej w stylu loft. Po dużych przeróbkach udało sie wprowadzić ład przestrzenno-funkcjonalny dzieląc mieszkanie na trzy otwarte strefy : nocną, dzienną oraz, po środku, wejściową. Zależnie od potrzeb można je wizualnie otworzyć lub zamknąć. W strefie nocnej łazienka z garderobą zostały wydzielone w formie szklanego boxu, stanowiącego integralny, dekoracyjny element tej przestrzeni. W strefie dziennej trzonem przestrzennym jest kominek oraz jego zabudowa tworzące betonowe pudełko między kuchnią, salonem a przedpokojem. Odkryte zostały betonowe prefabrykowane sufity, baza wnętrza utrzymana jest w tonacjach biało-szarych z drewnianą podłogą, natomiast kolor akcentują meble oraz oświetlenie.

MIESZKANIE 64 m²

MIESZKANIE w KUKURYDZY / KATOWICE / INWESTOR PRYWATNY / REALIZACJA 2017

IDEA : Celem projektu było stworzenie dużej otwartej przestrzeni życiowej łączącej salon, jadalnię oraz kuchnię. Dzięki połączeniu trzech pokoi od strony wschodnio – południowo – zachodniej otrzymaliśmy strefę dzienną wielkości 36m², a sypialnia została przeniesiona na stronę zachodnią w miejsce poprzedniej kuchni. Motywem przewodnim wnętrza są lustra, które pojawiają się w głównych pomieszczeniach mieszkania. Niektóre z nich odbijają dodatkowe światło, natomiast inne dają złudzenie optycznego powiększenia pomieszczenia lub niewidocznej wyspy.