POETICA

PL

MIESZKANIE w XIX WIECZNEJ KAMIENICY / KRAKÓW / POWIERZCHNIA 75 m2

IDEA : Mieszkanie o powierzchni 75 m2 znajduje się w krakowskiej kamienicy przy ulicy Bogusławskiego. Celem projektu było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni na najem krótkoterminowy przy zachowaniu charakteru wnętrza XIX wiecznej kamienicy. W związku z bliskim sąsiedztwem dawnego mieszkania Czesława Miłosza w mieszkaniu nie mogło zabraknąć książek, które stanowią główny element dekoracyjny pokoju dziennego.
W centralnej części mieszkania dzięki wyburzeniu ścianek działowych udało się stworzyć otwartą przestrzeń mieszczącą salon wraz z kuchnią i jadalnią. Znajdujące się tu wcześniej pokoje zostały przeniesione na drugą stronę co pozwoliło na oddzielenie strefy nocnej. W części mieszkania bez dostępu światła dziennego zaprojektowane zostały dwie łazienki, do których prowadzi mały korytarz, pełniący również funkcję garderoby.
Inspiracją do projektu były miedzy innym stare paryskie Hausmanowskie wnętrza, dlatego też podłoga wykończona została parkietem ułożonym w jodłę francuską z typową opaską charakterystyczną dla francuskiego stylu, a elementem dekoracyjnym salonu jest imitacja kominka wykonana z jasnego marmuru. W kolorystyce dominują jasne kolory odcienie bieli i beżu. W wielu miejscach mieszkania ściany ozdobione zostały charakterystyczną sztukaterią. Zabudowa kuchenna przechodząca płynnie w zabudowę RTV w salonie to zestawienie trzech kolorów – bieli, czerni oraz beżu. Całość przyjmuje formę półki z książkami, dzięki czemu pierwotne funkcje kuchni oraz mebla pod telewizorem stają się drugoplanowe. Całość tej przestrzenie uzupełnia czarny, okrągły stół i krzesła z plecionką wiedeńską . Nad stołem zawieszona została czarna klasyczna lampa Flower pot z lat 70-tych, która pojawia się także w mniejszej wersji nad stolikiem kawowym. Dodatkowo w strefie kuchennej zapewniono oświetlenie za pomocą reflektorów, które pozwalają na dowolne dostosowanie kierunków padania światła. W mieszkaniu znajdują się dwie sypialnie dostępne z niewielkiego korytarza. Jedna wykończona została w odcieniach bieli i grafitu, druga w beżach i drewnie. Ściana dzieląca mniejszą sypialnie od korytarza została w części zastąpiona szkleniem w drewnianej ramie z mleczną szybą, co również jest charakterystyczne dla paryskich realizacji.
W łazienkach podłogę i część ścian wykończono płytkami o wzorze marmuru w wymiarach 60x60cm, dodatkowo zastosowano także niewielkie prostokątne kremowe płytki w górnej części ściany. Charakteru temu pomieszczeniu dodaje tapeta z podwodnymi roślinami również utrzymana w beżowej kolorystyce, która pokrywa ścianę przy wannie. Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego łazienka oświetlona została ładnym rozproszonym światłem, dodatkowo zastosowano także okrągłą lampę, typowo o charakterze dekoracyjnym wiszącą przy umywalce.